– Ja, man kan nog säga så, säger hon med ett skratt.
Men det tog tid innan Ebba bestämde sig.
– Jag funderade först på att flytta till Eskilstuna eller Stockholm, men då hade jag fått lämna både familj och vänner och det är ett ganska stort steg att ta.
Ebba har klarat av dagens distansundervisning. Nästa torsdag går hon ut nian.
– Det är väl bara den här veckan det är riktig skola, nästa vecka blir det mer lek och att plocka ur skåpet.
Hon har valt att bo kvar i Nyköping och har sökt in på Gripensklans samhällslinje. Med extra fotbollsträning.
För är det något som den här tjejen gör så är det att träna.
– Jag tränar med Tun så klart, men även med brorsans P06-lag i Harg och så har jag individuell träning varje fredag i Stockholm. Den heter Skills Academy Toca. Det är spanska för "first touch".
När jag nämner att det finns skumma träningskurser så känner Ebba till det.
– Men den här är väldigt utvecklande. Jag har bara kört den i ett par månader. Det är högt temp, vi fokuserar på tekniken och first touch.
Även om hon efter ett tag valde att stanna i Nyköping så var det svårt för Ebba att faktiskt skiljas från IFK Nyköping.
– Jag var lite osäker först. Jag hade ju varit där så länge och det var jobbigt att lämna mina kompisar. Men jag ville satsa och om jag skulle utvecklas var jag tvungen att byta klubb. Det är ju lite bättre kvalité på fotbollen i Tun.
Och än så länge trivs hon bra.
– Kvalitén på träningarna är mycket bättre så jag känner att jag verkligen kan utvecklas här. Och tjejerna är schysta.
Vad skulle du behöva utveckla?
– Allt egentligen, men främst i boxen. Jag skulle kunna bli bättre på att gå in i dueller, allmänt vara lite tuffare på planen.
Privat tar inte Ebba så stor plats heller.
– Jag är inte jätteblyg, men jag är inte en sådan som tar för mig så jag är lite mitt emellan.
Hur gör man då för att bli tuffare? Ebba säger att hon försöker tänka extra på det när hon är på planen.
– Det är ju svårt att göra det individuellt, men på träningen går det ju. Sedan är det lättare om alla andra går in tuffare i duellerna, då måste man ju göra det själv också. Jag tror att det kommer att bli lättare ju längre in i säsongen vi kommer.
Hur skulle du beskriva dig själv som spelare?
– Jag är ganska driven. Jag försöker göra jobbet och har bra inställning på träning och match.
På lördag och söndag har Tuns båda damlag seriepremiär. Division 3-laget möter Hällbybrunns IF borta och division 1-laget Enskede IK även det borta.
Båda lagen träningsmatchade mot Lindö FF i tisdags. Spelarna fick en halvlek var. Ja, förutom Ebba då som både spelade första halvlek, där tränaren Kent Lembke sa efteråt att man kunde hitta stora delar av startelva till division 1, och en del av den andra också.
– Jag fick nästan spela mest av alla så det var kul. Jag hoppas att jag får spela i division 1-laget men det kan man ju aldrig veta. Det kan blir division 3, säger hon.
Ifjol spelade Ebba i IFK:s flicklag, så att nu börja spela damfotboll är ytterligare ett steg i karriären.
– Det är väldigt stor skillnad, nu får jag möta vuxna spelare och så är tempot högre. Då måste man vara beredd på att det blir tuffare spel.
Efter en lång försäsong är det nu alltså dags för seriepremiär. Ebba tror och hoppas att laget ska få behålla sin plats i division 1 till nästa säsong.
– Helst att vi kommer på över halvan, förtydligar hon.