– Jag har provtränat med Smedby i ungefär en månad, säger den i januari 18-årige anfallaren precis på väg till ett nytt träningspass med Norrköpingsklubben.
Eftersom den tidigare IFK-spelaren Filippa Sjöberg, fortfarande boende i Nyköping, spelar i Smedby blir pendlandet enkelt.
– Vi kan åka tillsammans, säger Ebba.
Att flytta ner till den östgötska metropolen är inte aktuellt just nu.
– Jag vi gå klart skolan här, har ett och ett halvt år kvar.
När det stod klart att Tun inte skulle greja nytt division 1-kontrakt (hälften av lagen i serien ramlade ur eftersom antal division 1-lag ska bantas) började Ebba se sig om efter något nytt.
– Jag kände att jag ville till en ny klubb.
Smedby fanns i samma serie som Tun den gångna säsongen, men klarade sig kvar. Den bantade seriepyramiden kommer att göra att division 1 blir ännu tuffare 2023.
– Det kommer att bli högre kvalitet både på matcher och träning, säger Ebba och avslöjar att det var Smedby som hörde av sig.
– Men jag hade nog kontaktat dem annars.
Även Djurgården hörde av sig och erbjöd träning både med F19 och A-lag. Men det nobbade Ebba. I somras tränade hon en gång med IFK Norrköping som nästa säsong spelar i damallsvenskan. Men det var inte aktuellt nu för henne.
– Jag skadade foten på det passet. Det pratade om att höra av sig när jag blev frisk igen. Men Norrköping har ju värvat väldigt många nya spelare redan så jag tror inte jag skulle få så mycket speltid.
Tycker du att du utvecklats under året?
– Ja det tycker jag. Jag gjorde tre mål 2021 i år gjorde jag tolv. Det som jag annars utvecklat mest är spelförståelsen.
Överlägset bästa målskytten i år lämnar alltså Tun.
– Ja det är ett litet tapp, erkänner tränaren Hampus Dahlström.
Han fortsätter:
– Men vi är jätteglada att Ella Asplund stannar.
Klubben kommer inte att försöka värva någon ersättare.
– Vi har flera egna spännande tjejer vi skulle vilja se som anfallare, säger Dahlström och nämner Wilma Nilsson och Line Höök.
– Sedan kan vi också flytta upp Hanna Lundqvist ett pinnhål och även Emmelie Jönsson kan spela forward.
Klubben har gjort klart med Hilda Glysing, mittfältare från IFK Nyköping samt målvakten Joline Selstig från NBIS.
– Sedan kommer Simon Söderman att bli ny assisterande tränare i stället för Mia Johansson.
Simon spelade förra säsongen i IFK Nyköping.
– Men han kommer att sluta.