– Det är fyra månader tidigare än ifjol, det är skönt att komma i gång nu, säger Suad inför lördagsmötet mot division 2-kollegan.
Laget möter IFK Eskilstuna på bortaplan. Matchen sänds för övrigt i sin helhet på SN:s hemsida, sn.se.
– Vi har lite skavanker här och där så alla spelare är inte disponibla, men vi har provspelare på planen och U19-spelare, berättar Suad som egentligen inte förväntar sig se något storspel utan mer är glad att få komma igång i tid i år.
Av de ordinarie spelarna saknas Enis Ahmetovic, Olle Holmberg och Pontus Nordenberg. Eventuellt är även Mohamed Nakouri borta.
– Pontus och Enis är lite småskadade från smällar på träningen, de andra två är borta på grund av sjukdom, säger Suad.
Provspelarna är högermittfältaren Sam Kardar senast i division 3-laget Foc Farsta men utbildad i Brommapojkarna och högerforwarden Cedrick Danha senast i Eskilstuna City.
– De provspelar på de positioner vi i dag behöver spelare till. Sedan kommer vi har fem U19-spelare på planen. Vi ska testa och se hur långt de har kommit. Det ska nog bli mest spännande i morgon, säger Suad.
Han skulle egentligen ha gått en Uefa-utbildning den här lördagen, men bestämde sig för att flytta den.
– Jag vill inte missa första matchen på säsongen. Den är alltid speciell, säger han.
Hur känns det nu?
– Corona är över, träningsmatch, två månader kvar till seriestart – det känns jäkligt bra, säger NBIS-tränaren.