Motflytet fortsätter för Tundamerna – föll i 90:e

Tundamerna gjorde en kanonmatch borta mot ett tekniskt och starkt Stuvsta. Laget var på väg mot en välförtjänt poäng, då avgjorde hemmalaget i slutsekunderna.

Hanna Lundmark fick mycket beröm för sin insats som mittback mot Stuvsta.

Hanna Lundmark fick mycket beröm för sin insats som mittback mot Stuvsta.

Foto: Björn Andersson

Fotboll2021-08-04 22:40

– Jag lider verkligen med tjejerna i kväll. Vi gjorde en kanonmatch. De sprang som tusan matchen igenom det var väldigt högt tempo, konstaterar Tubtränaren Kent Lembke efter 2–1-förlusten.

Men vilken kanonstart laget fick. Redan efter runt en minuts spela kunde Line Höök nicka in ett inlägg från Amanda Johansson.

– Ett jättefint mål. Alla våra anfallare var inblandade i målet. Började med att vi vann bollen högt, säger Lembke.

Han gav moståndarna en eloge. Stuvsta visade upp en fin och teknisk fotboll men Tun lyckades med ett fint försvarsspel minimera antalet målchanser för hemmalaget.

– Emelie Jönsson och Hanna Lundmark är fantastiskt bra i mittförsvaret.

Efter timmen spelad kunde dock Stuvsta kvittera på ett långskott som smet in. Det såg ut att bli slutresultatet. Men...

– Så fick de en kontring, jättetungt, säger Lembke.

Tun hade några egna halvlägen till ytterligare mål men hemmalaget lyckades alltid få undan bollen i tid.

– Vi ska egentligen vinna, eller minst ha oavgjort. Prestationen är skitbra. Men vi får ta med oss att vi är bra HELA matchen den här gången. Det är ju match redan på lördag igen.

Förutom sitt mittbackspar ville Tuntränaren även framhålla anfallaren Line Höök.

– Egentligen hela laget men det är de tre som sticker ut lite extra.

På lördag väntar bortamöte mot Sätra. Tun börjar bli i poängbehov eftersom Segeltorp närmast efter Tun i tabellen och på nedflyttningsplats kommit oroväckande nära.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!