Över 300 såg "Slaget om Täckhammarsbro" i division 5

Femmanderbyt mellan Råby och Stigtomta hade det mesta: vackra mål, ännu vackrare självmål, mål som blev bortdömt och så en storpublik. 330 betalande såg Råby vinna med 4–2 (2–1).

Råbyborgen

Råbyborgen

Foto: Privat

Fotboll2021-09-05 16:00

Bissarna lockade knappt 200 på sin division 2-match samma eftermiddag, TVSK ännu färre på sin fajt. Bara Eskilstunaderbyt IFK mot City av Sörmlandsmatcher under lördagen slog med sina 630 betalande det som blivit känt som "Slaget om Täckhammarsbro", alltså derbyt mellan Råby och Stigtomta.

– Det var jäkligt skönt att vinna, säger Hampus Lithén, coach i Råby.

Lite prestige också, eller hur?

– Det är BARA prestige. Alla känner ju varandra i lagen.

Riktigt när matchen mellan de båda klubbarna började benämnas för Slaget om... är han osäker på.

– Men det var väl en plojgrej från början för att skapa lite intresse runt matchen.

Det kan man lugnt säga att det blivit även om årets publiksiffra, 330, faktiskt inte är rekord för derbyt.  Toppnoteringen är från 2019 då 343 åskådare kom.

Den stora publiken på Råbyborgen fick också se några riktiga godbitar. Dennis Lindén gjorde ett drömmål för gästerna med ett välriktat skott. Patrik Skedung, mittback i Råby gjorde ett ännu snyggare självmål.

– Först gjorde han 3–1. De gör avspark och slår ett inlägg. Han får på en ganska hård hemåtnick. Det var bara det att målvakten gått ur målet för att bredda. Så han gör två mål på runt 35 sekunder, beskriver Hampus Lithén.

Mats Pettersson är tränare i Stigtomta:

– Jag tycker vi gör en väldigt bra första halvlek. Vi får ett mål bortdömt, jättekonstigt, ingen fattade någonting. Hade varit skönt om vi fått ledningen med 2–1, istället gjorde Råby det sedan.

I andra tyckte han dock att laget tappade spelet.

– Fast vi är lite på gång efter 3–2.

Men när hemmalaget skickade in matchens sjätte mål och Råbys fjärde fick gästerna ge sig.

– De var aldrig nära 3–3 och när vi gjorde 4–2 dog matchen, säger Lithén.

För Stigtomta gäller det att rädda kontraktet de fyra matcher som återstår. Laget har bara plockat tre poäng på sina sju spelade matcher (division 5 spelar bara halv serie även i år).

– Vi har väl en teoretisk chans att vinna serien. Vi har Ärla (serieledarna) i sista matchen, Ärla hemma dessutom. Det vore ju kul om den matchen gällde något.

Råby har dock även Jäder och Afrikansk före sig i tabellen. Nykvarn och Al Salam kan också smita förbi. Så det blir en tuff uppgift.

Mål, Råby: Henrik Denninger, Henrik Svehn, Patrik Skedung, Robert Andersson. Stigtomta: Dennis Lindén, självmål.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!