Egentligen vill sista utposten i IFK Nyköpings division 1-lag inte fokusera så mycket på hur motståndarna kommer agera.
– Nej, jag vill inte ha så mycket koll. Då är det lätt att man fastnar i just de grejerna. Men jag både tror och hoppas att Linköping kommer med sitt bästa lag. De lär nog gå framåt för att försöka göra så många mål som möjligt, säger Sabina Robertsson.
Hon konstaterar att matchen, som spelas på onsdagskvällen på Rosvalla KGA, är den förmodligen största hittills i karriären.
– Dessutom en chans att visa upp sig för större klubbar. Men inställningen är att alltid göra mitt bästa.
Du lär få en hel del att göra här?
– Ja, det tänker jag också. Men det är bara kul och det blir en upplevelse. Vi tänker inte bara lägga oss, utan går in för att åtminstone göra vårt bästa.
Även om hon säger sig inte ha någon större koll på Linköping och inte är så bekant med några av lagets spelare sedan tidigare kan hon så klart ändå räkna upp ett par av dem.
– Stina Blackstenius, sen har de några bra i backlinjen som Jessica Samuelsson. Pernille Harder är också en riktigt bra spelare... Ja det är ju Sveriges just nu bästa lag som kommer, så det är klart att det kommer bli en tuff match.
Hur förbereder man sig mentalt för det?
– Man får försöka peppa sig själv, annars är det bara att försöka förbereda sig genom att äta rätt och sova. Men det mentala, ja, jag blir alltid nervös inför alla matcher, erkänner Sabina.
Hon kom som ny till IFK inför säsongen, senast från division 3-spel med Gnesta FF.
– Jag var ganska trött på fotbollen innan, men har fått tillbaka glädjen och sugen på att spela igen. Och att ha fått spela mycket har gjort att jag utvecklats som spelare.
Hur ser du i övrigt tillbaka på säsongen?
– Det var mycket turbulens och snack ett tag. Tunga stunder. Men vi har kommit i gång som ett lag, tagit tre raka vinster nu på slutet och nu hoppas vi så klart på en fjärde.
En och en halv vecka efter att den sista seriematchen spelats dök alltså en sista godbit upp för Sabina och IFK.
– Verkligen en rolig bonus att avsluta med. Oavsett resultat kommer man minnas matchen.
Förberedelserna har varit goda. IFK har tränat med i stort sett fullt manskap inför matchen så det är krig om platserna i startelvan.
Hur tänker du dig framtiden efter detta, blir du kvar i IFK?
– Vi har inte pratat alls om det, utan får ta det efter sista matchen nu. Men jag hoppas på att bli kvar, säger Sabina.
Som först får ta sig an några skott av allsvensk guldkaliber.