NBIS rustar för stormatch – men få har köpt biljetter

Än så länge har det inte varit någon anstormning vad gäller biljettköp till matchen mellan Nyköpings BIS och Degerfors IF på onsdag. Men Bissarna har inte gett upp hoppet. "Vi är glada om det kommer mellan 500-600" säger klubbchefen Patrik Berglin.

Kravellstaket sattes under tisdagen upp på Rosvalla inför stormatchen mellan NBIS-Degerfors, som ingår i svenska cupen.

Kravellstaket sattes under tisdagen upp på Rosvalla inför stormatchen mellan NBIS-Degerfors, som ingår i svenska cupen.

Foto: Ulrika Gustafzon Cummings

Fotboll2024-08-20 13:46

Nyheten i korthet

  • Nyköpings BIS och Degerfors IF möts i fotboll på onsdag, men biljettförsäljningen har varit låg. Klubbdirektör Patrik Berglin hoppas på 500-600 åskådare.
  • Enligt Berglin kan den tidiga matchtiden (17:00) på stadion vara anledningar till det låga biljettintresset.
  • Trots lågt förköp av biljetter agerar klubben som om det kommer en stor publik, med 55 funktionärer redo och uppmanar fans att komma i tid på grund av begränsade insläpp.

En stor anledning till att inte fler biljetter sålts tror Patrik Berglin beror på att matchen spelas redan klockan 17.00.

– För två veckor sedan hade vi kunnat flytta fram den till 18.00 men nu fungerar inte det. Det blir för mörkt eftersom vi inte har några lampor över Stadion. Hade vi arrangerat matchen på konstgräset i stället (där det finns lampor, reds anm.) så hade vi varit tvungna att bygga läktare.

Sedan spelar så klart motståndet roll också.

Nyköpings BIS hade kunnat få antingen Djurgården eller IFK Norrköping som motståndare i svenska cupen men lottades i stället mot Degerfors, som spelar i Superettan.

Patrik Berglin säger att det hade varit lättare att sälja biljetter om ett publiklag kommit på besök, som Bajen för två år sedan, då 2 856 kom och tittade.

– Och det hade varit lättare att få funktionärer att ställa upp. Det var en rejält utmaning i år. Vi fick söka på sociala medier, säger han. 

Nu har föreningen fått 55 personer att jobba på onsdag. För även om det bara sålts runt 100 biljetter i förköp så måste de agera som om det kommer att komma en hel del människor.

undefined
Det råder väskförbud på matchen så om man inte har förköpt biljetter kan det bli kö för att ta sig in på grund av visitering.
undefined
Än så länge verkar kravallstaketen vara överflödiga eftersom föreningen bara sålt runt hundra biljetter i förköp, men de hoppas på mellan 500-600 åskådare.

Det råder väskförbud och eftersom det bara finns ett insläpp, kan det bli kö om man inte köpt biljett innan.

– Kom i tid. Vi öppnar en timme innan match, är Patrik Berglins råd.

NBIS-tränaren Magnus Karlsson ställer upp med det bästa han har. 

– Det är frågetecken för Alexander Alp, som fick en smäll under träning förra veckan och skadade revbenen, och Pontus Nordenberg som kom förkyld till måndagsträningen. I övrigt ska alla vara tillgängliga, säger han.

undefined
Rosvalla har aldrig kunnat presentera en finare gräsmatta, vilket åtminstone det kan imponera på superettanlaget Degerfors.
undefined
På onsdag är det dags för stormatch på Rosvalla, Nyköpings BIS möter Degerfors.

Hur ser ni på matchen, jag förstår att serien är det viktigaste just nu?

– Jag kommer att ställa upp med det laget som jag och Jonte (Jonatan Hansson, red. anm.) tycker har bäst förutsättningar att göra ett bra resultat. Så jag kommer inte att vila någon spelare. Det känns fel att säga att vi ska spela för att vinna när vi möter ett Superettanlag och har tre raka torsk, men på så sätt tror jag att den här matchen kommer rätt. Det är en rolig match och den kommer att ge gruppen energi. Förhoppningsvis kommer det mycket publik. Vi har inget att förlora heller. Det blir ytterligare en match att få med sig inför helgens otroligt viktiga match mot Sleipner. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!