Lang har två sejourer som spelare i Harg bakom sig.
– Första gången var från 1997 och framåt då vi låg i tvåan och tampades med Bissarna, minns Mikael.
Även om han inte har någon erfarenhet att träna ett damlag har han många år som herrtränare bakom sig.
– Efter andra omgången i Harg gick jag till KSK i trean och spelade i två år. Sedan gick jag tillbaka till Björkvik och var spelande tränare där i ganska många säsonger.
Lang har även varit assisterande tränare för Värmbol och har två tränarperioder i Katrineholms SK bakom sig. Det senaste till och med 2021.
– I fjol av första året som jag inte hade något uppdrag. Jag tänkte att det nog var över, säger Mikael.
Då hörde Hargs BK av sig. Lang lockades av utmaningen av att för första gången träna ett damlag.
– Det ska bli riktigt roligt. Kul att se vad vi kan göra tillsammans.
Han har redan satt igång med sitt nya uppdrag. Två pass har avverkats.
– På första var vi 20 stycken på andra 15. Och då hade de som inte kunde komma talat om det.
Någon målsättning har ännu inte satts upp.
– Nej, det har vi inte. Men in nästa vecka har vi ett teoripass. Då får vi se vad tjejerna vill och vad som är realistiskt.
Hargs damer hade en tuff säsong i fjol i Sörmlandstrean. Laget slutade åtta med fyra inspelade poäng.
HBK:s sportchef Ari Ruohonen är nöjd.
– Otroligt skönt. Han kommer att föra det här laget framåt, säger Ari.