Tidigt baklängesmål - sedan var TVSK aldrig nära

I andra matchminuten kom första målet. När allt var över hade Sollentuna slagit ut Trosa Vagnhärad ur cupen med 6-0. "Det här är bara att glömma, säger assisterande tränare Magnus Karlsson.

Tvärstopp. Trosa Vagnhärads SK fick sämsta tänkbara start i cupmötet mot division 1-laget Sollentuna.

Tvärstopp. Trosa Vagnhärads SK fick sämsta tänkbara start i cupmötet mot division 1-laget Sollentuna.

Foto: Björn Andersson

Fotboll2020-08-19 21:25

I första matchminuten var gästernas anfallare Jabir Abdihakim Ali fri men sköt över. I andra matchminuten fick han en ny chans och kunde elegant lägga in ledningsmålet.

– Vi är inte mentalt beredda på att det är match i början. Vi ger bort de första målen, konstaterar assisterande tränaren Magnus Karlsson ärligt.

Division 1-laget Sollentuna var bättre i allt, teknik, bolltempo och fysik. Det snabba ledningsmålet skulle följas av fler.

– Det är ett bra fotbollslag, spelar bra fotboll. Men vi gör dem också mycket bättre. Det skiljer inte så här mycket, påpekar Magnus Karlsson.

Viktiga pjäser som David Durmaz, Robert Massi och Marcus Björklund vilade i hemmalaget.

– Vi har en halv startelva borta, det har inte dom, säger Karlsson.

Några riktigt heta lägen till mål skapade inte hemmalaget. Sollentuna tog med sig 3–0 in i paus, lättade på tempot men fortsatte att målproducera även i andra halvlek.

TVSK vaskade fram några hörnor. Hade även en frisparksvariant som misslyckades. Det var egentligen allt.

– Teddy Wallin är egentligen den ende jag vill sätta ett stort godkänt för, säger TVSK:s assisterande tränare.

Helt riktigt. Wallin stred tappert från sin centrala mittfältsposition.

– Det gäller att ruska av sig det här, göra två bra träningar och vara redo för match mot Huddinge på söndag.

Svenska cupen i all ära men det är seriespelet som är Trosa Vagnhärads huvudmål den här säsongen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!