Topplag i NBIS och TVSK:s serie tappar tränare

Serietrean i division 2 södra Svealand, Syrianska FC får söka efter en ny tränare. Fredrik Axelsson lämnar jobbet han tillträdde i somras.

Bissarna och Syrianska möttes i en minst sagt målrik match på Rosvalla i mitten av september. Gästerna vann 5-4. Södertäljelaget står nu utan tränare.

Bissarna och Syrianska möttes i en minst sagt målrik match på Rosvalla i mitten av september. Gästerna vann 5-4. Södertäljelaget står nu utan tränare.

Foto: Ulrika Gustafzon Cummings

Fotboll2021-10-11 16:00

Så sent som i början av augusti tillträdde Fredrik Axelsson som tränare för Syrianska. Nu drygt två månader senare lämnar han jobbet.

"Det långsiktiga tänket försvann" säger han till Länstidningen i Södertälje.

Det Axelsson menar är att klubben, när plötsligt chansen till uppflyttning blev en realitet, ändrade sin målsättning och började jobba med kortsiktiga lösningar.

Efter att laget slagit Bissarna med 5–4 har det blivit förlust i två av de tre matcher man spelat. Laget är nu sex poäng efter serieledande United IK Nordic, dock med en match mindre spelad.

Fredrik är bror till Lars Axelsson som för lite knappt en månad sedan hoppade av tränarjobbet i TVSK.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!