Tove Almqvist:"Glädjen var obeskrivlig"

F19–landslaget går på lyckomoln i Israel. Segern mot Danmark säkrade biljetten till U20–VM i Papua Nya Guinea. Nu Tove Almqvist hyllar det svenska fotbollskollektivet där respekt och glädje går hand–i–hand.

Fotboll2015-07-19 21:46

– Glädjen var obeskrivlig!

Orden är Tove Almqvists när hon förklarar hur känslovågarna slog in i omklädningsrummet efter vinsten mot Danmark.

– Det var bara glädje efter slutsignalen, som sedan följde med in i omklädningsrummet. Vi är ett lag där alla respekterar varandra och umgås tillsammans, säger Almqvist, som även passar på att ge beröm till lagledningen med förbundskaptenen Calle Barling i spetsen.

Två matcher och två segrar. Du har fått mycket speltid. Nu spelade du 85 minuter mot Danmark. Hur känns formen?

– Jag är nöjd med min insats. Samtidigt jobbar hela laget otroligt bra på varje position. Det blev därför en enkel match att komma in i. Alla vet vad de ska göra.

– Jag har jobbat hårt under hela försäsongen i mitt klubblag – och nu kommer resultatet och belöningen, säger Almqvist.

På söndagen hade spelarna och ledarna en ledig dag för andra aktiviteter. Det stoppade dock inte tjejerna från att fira nya triumfer tillsammans.

– I dag har vi spelat beachvolley mot de andra lagen och vi vann samtliga matcher. En av våra främsta styrkor är att vi kan slå av vår fotbollsfokus när vi lediga – för att sedan trycka på knappen när vi går ut på planen, säger hon.

Hur är förutsättningarna med hotellet och fotbollsplanerna?

– Planerna är de finaste jag spelat på hittills. Det finns inte ett gupp på planen. Sedan bor vi på femstjärnigt hotell – det säger allt!

Nu väntar Frankrike i gruppspelsfinal, där segraren blir gruppetta. Hur går dina tankar inför matchen?

– Det blir viktigt att vinna den matchen för att undvika Spanien i semifinalen, säger Almqvist.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!