Tränarteamet klart i Trosa Vagnhärads SK

Stefan Aletorn fortsätter som huvudtränare för Trosa Vagnhärads SK. Som assisterande får han Lucas Persson, en 22-åring som förra säsongen tränade Gnesta FF.

Stefan Aletorn blir huvudränare för TVSK nästa säsong.

Stefan Aletorn blir huvudränare för TVSK nästa säsong.

Foto: Jon Alexandersson

Fotboll2022-11-07 18:45

Stefan Aletorn har funnits i TVSK:s organisation sedan tidigare. Både 2021 och -22 har han mitt under säsongen hoppat in och tagit över ansvaret sedan huvudtränaren försvunnit. Lars Axelsson lämnade frivilligt -21, Pascal Simpson fick gå i ett sista försök att rädda kontraktet i division 2 den gångna säsongen.

Nu lyckades inte det utan TVSK börjar om i division 3 nästa år. Men Stefan stannar som huvudtränare.

– Sedan jag flyttade ner hit har jag inte känt mig redo för det igen. Men nu gör jag det, säger Aletorn om att ta huvudansvaret från start.

Det senaste laget han hade som huvudtränare var Älvsjö AIK 2018.

– Det känns väldigt spännande att få vara med och skapa någonting nytt.

TVSK kommer att arbeta mer med unga spelare.

– Det är så vi vill jobba, utveckla fotbollsspelare. Då är division 3 en bra nivå just nu, det är fortfarande en förbundsserie, säger Aletorn.

undefined
Lucas Persson tränade Gnesta FF den gångna säsongen. "En ambitiös och lovande kille" säger ordförande Svante Scherman.

TVSK:s ordförande Svante Scherman är nöjd, någon tvekan om att de ville behålla honom fanns inte.

– Nej, det var det inte. Det handlade mer om att han ville själv.

Var han svårövertalad?

– Han var inte det.

Scherman är inne på att man måste bygga, som han säger, ett mer hållbart lag där en stor del av truppen är regionala spelare.

– Vi kanske inte ska ha så mycket spelare från Stockholmsområdet.

Vilka spelare från årets trupp man kan behålla vill han återkomma till.

 Med stor säkerhet kommer TVSK att hamna i en division 3-serie med Stockholmslag.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!