8–10 april kommer Sveriges handbollslandslag spela kvalmatcher i Malmö mot Iran, Slovenien och Spanien för att nå olympiska spel i Rio. Två lag från gruppen går vidare.
På tisdagen togs den svenska truppen ut. I den är Lukas Karlsson, IFK Nyköpingsprodukt som spelar mittnia i danska storlaget KIF Kolding, "bara" reserv. Karlsson som hittills gjort 173 mål på 93 landskamper.
Truppen är 18 spelare bred, två målvakter och resten utespelare. Tre spelare gör comeback. Den största av dessa comebackerna är en av Lukas Karlssons gamla klubbkamrater. Den vänsterhänte niometersbombaren Kim Andersson, numera i Ystads IF, finns åter med. Han har tidigare tackat nej och gjort comebacker och verkar nu skapligt bra i den axel som han haft skadeproblem med.
– Vi har hela tiden haft en bra dialog med Kim och det vore fel av oss att inte fortsätta att fråga. Han håller fortfarande hög internationell klass både offensivt och defensivt och gör vårt lag starkare, säger förbundskapten Ola Lindgren i ett uttalande.