Anna från Gnesta förlänger med Endre

Här är en tjej från Gnesta som förblir elitspelare. Anna Karlsson har förlängt sitt avtal med Endre.

INNEBANDY2016-02-01 17:51

Hösten 2011 började Anna Karlsson plugga på RIG i Umeå. Till säsongen 2014-2015 blev hon klar för det gotländska SSL-laget Endre IF.

Där blir hon kvar ytterligare en bra tid. I slutet av förra veckan skrev hon på ett nytt treårsavtal.

Klubben beskriver på sin hemsida att Anna Karlsson värvades in för att vara en viktig kugge i ett framtida lagbygge som allt mer börjar ta form. Ett hack i hennes karriär har redan hunnits med, då den förra säsongen spolierades av en knäskada.

Endre tränades tidigare av den före detta tränaren för Onyx herrar, Tom Iversjö.

Dagens Endretränare, Alexander Brinkmann, kommenterar:

– Anna har efter fjolårets skadefrånvaro kommit in i den här säsongen på ett bra sätt. Spelet utvecklas hela tiden och skottet, som är en spetsegenskap, ges även mer utrymme i takt med att hennes rörelsemönster innefattar större delar av planen. Som person i laget är hon en viktig stöttepelare som är kommunikativ och bidrar i diskussioner oavsett forum. Dessutom är hon utvecklingsbenägen och det kommer ligga till grund för att hon de kommande åren kan ta ytterligare steg och på så sätt bidra än mer till lagets framgång, står det att läsa på Endres hemsida.

Anna, som under säsongen spelat 19 SSL-matcher och gjort sitt första mål i högsta serien, själv säger att det var ett självklart beslut att stanna.

– För mig känns det helt rätt att välja fortsatt spel i Endre de närmaste tre åren. Att Endre ligger i framkant i innebandy Sverige gör den här resan bara än mer intressant. Dessutom lockar innebandyatmosfären här på ön med den nya hallen och det fantastiska engagemanget från alla håll, säger Anna Karlsson.

Anna Karlsson spelade under ungdomsåren för IFK Gnesta, men lämnade säsongen 2010-2011 för Södertälje IBK och är fortfarande ute på en innebandyresa som är långtifrån slut.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!