– En spelare var skadad och borta. Sedan vakande tre man upp på morgonen och var sjuka. Vi fick ta in lite nya spelare, var precis 15 man och fick skapa helt nya konstellationer.
Onyxtränaren Peder Hägg var ändå inte alltför nedslagen trots att Hagfors kunde vinna med 4–3.
– Ingen gillar att förlora. Men prestationsmässigt gör vi en övervägande bra insats. Vi hämtar upp tre bollar i tredje. Synd att de kan få in en boll där också, säger Onyxtränaren.
Han tycker att Hagfors i grunden är ett mycket bättre lag än Arvika (då fick Onyx stryk med 6–2) som laget mötte i Värmland för några veckor sedan.
– De spelar man-man precis som vi. Så det blev ett väldigt böljande spel. Jag tycker vi hade koll på dem, höll dem utanför oss. Sedan gör Hampus Larsson i målet många fina räddningar.
Efter två spelade perioder ledde Hagfors med 3–0.
– Vi tappar matchen på små misstag i första och andra perioden. Hade vi gjort mål då hade det blivit en helt annan match.
Försvarsmässigt var Peder Hägg väldigt nöjd, kallar den detaljen i laget spel som en styrka.
– Vi släpper in väldigt lite mål. Får vi fortsätta att jobba kommer det att bli fler poäng. Jag tror det är många lag som underskattar oss.
Jacob Hamberg gjorde två av målen, Viggo Lysell det tredje.
– Det var bra insatser generellt sett av hela truppen, säger Peder Hägg.