Två matcher återstår av det allsvenska kvalet och av hela innebandysäsongen på lokal nivå. Onyx behöver "bara" vinna en av dessa.
– Men det var spännande, ända in i slutet, konstaterade Onyx målvakt Rasmus Ekström.
Han var en av de bidragande orsakerna till att det blev ett lyckligt drama för den rekordstora hemmapubliken.
Men Ekström själv hyllade sitt försvar.
– Vi har sagt i gruppen att vi ska fokusera på försvaret. Sedan är det skönt att ha sådana som Rasmus Christiansson i laget som täcker skott. Men det är det många som gör, matchen igenom, sa Ekström.
Tredjekedjan såg till att spela 1–1 med sig själv i första perioden. Först åkte man på ett baklängesmål tidigt efter högt bolltapp, men Christiansson gav laget ledningen senare. Tredjekedjan var matchens bästa enhet.
Efter en passiv andraperiod, där Älvsjö ändå var lite mer självsäkert, stod det och vägde in i slutperioden.
– Vi tvivlade lite på oss själva. Ja, passivt är nog rätt ord, funderade Tobias Palm.
Då small det fort. Tre gånger om, för hemmalaget. Förstakedjan visade då effektivitet och kunnande.
Mitt i denna yra slappnade Onyx av.
– Kanske smög det sig in någon känsla, där när vi ledde med tre bollar. Lite synd att vi släppte in två, i slottet. Det blev stressigt mot slutet, tyckte Palm.
Men trots att Älvsjö plockade målvakten blev det sedan inte tokfarligt i slutminuten.
– Skönt att åka upp med en seger i bagaget. Men allt kan hända, vi vände ju hemma mot Tullinge, menade Ekström.
Han har fått förtroendet i kvalet och tagit chansen när vanlige förstemålvakten Filip Bergman var sjuk. Nu lär inte Palm våga flytta på Ekström igen.
Älvsjö försökte med diverse halvfula knep i början. Den defensiva 2-2-1-uppställningen var inte mycket att säga om och den klarade Onyx hyfsat, men filmningarna och de lite väl pinsamma psykningarna var det annat med. När nationalsången sjöngs dröjde Älvsjö och klev rakt ut på planen mitt under den.
– De pissar på nationalsången. Jag har aldrig mött ett mer osportsligt lag. Precis likadant som förra gången, suckade Tobias Palm.
Annars var det bara glädje i hemmalägret. Inte ens sjukdomarna i veckan på Filip Mbanza, Viktor Palm och Marcus Johansson kunde störa uppladdningen.
Förhoppningar om uppflyttning finns så klart.
– Det kommer bli en kokande gryta där uppe, mer krig än här. Kanske kan vi våga släppa lite mer på tyglarna utan att bli galna, funderade Palm.
Inte omöjligt att det kommer bli kontringar som kommer mer i fokus där, för så verkade båda lag vilja spela på långfredagen och lyckades bäst i detta upplägg.
Rasmus Ekström ser fram emot ett stort orange bortafölje upp till 08-land nästa helg och gissar på ungefär samma matchbild som den just upplevda.
– Nu gäller det bara att spika igen en match till, så är vi uppe i allsvenskan, sa Ekström.
Allsvenskan, det vågar du säga?
– Ja, det låter fint, avslutade Rasmus Ekström.