Grossmann lägger skridskorna på hyllan

Vagnhäradsbördige Nicklas Grossmann, med Gnesta IK som moderklubb, avslutar sin spelarkarriär. "Jag har ändå varit lyckligt lottad", säger backprofilen efter beslutet.

Ledartyp på isen – och framöver en ledare vid sidan av. En segdragen ryggskada stoppar fortsatt spel för backprofilen Nicklas Grossmann, som istället kommer att ingå i allsvenska Södertäljes juniorverksamhet framöver.

Ledartyp på isen – och framöver en ledare vid sidan av. En segdragen ryggskada stoppar fortsatt spel för backprofilen Nicklas Grossmann, som istället kommer att ingå i allsvenska Södertäljes juniorverksamhet framöver.

Foto: Sandra Nordin

Ishockey2019-06-07 15:05

34-åringen kom upp i närmare 600 NHL-matcher i totalt fyra klubbar – Dallas Stars, Philadelphia Flyers, Arizona Coyotes samt Calgary Flames. Säsongen 2016/17 vände han, efter många år borta i Nordamerika hem till Sverige för spel i SHL-klubben Örebro. Säsongen därpå var återkomsten till Södertälje SK ett faktum, den Sverigeklubb han blivit allra mest förknippad med. Men i december ifjol uppenbarade sig en ryggskada, som den forne landslagsbacken kämpar med än i dag. Det är också anledningen till att en lång och fin spelarkarriär nu är till ända.

– Jag har försökt att komma tillbaka och för någon vecka sedan var man ju i något slags träningsmode med förhoppning om comeback, säger Nicklas när SN-sporten når honom.

Men den rehabplan som Nicklas och SSK:s lagläkare lade upp för sommaren har inte burit frukt. Och under fredagen blev det officiellt att det inte blir något mer ishockeyspelande för den forne NHL- och landslagsspelaren.

– Det var förstås ett tufft beslut att ta. Men jag kände att jag ville göra ett ärligt försök under hela sommaren, och samtidigt vara ärlig mot mig själv nu när det inte gick. Jag vill liksom inte gå in i någonting halvdant, säger Nicklas.

Främsta prioritet nu är, även om det inte blir något mer spel, att få ordning på ryggskadan.

– Men det blir ju förstås ett annorlunda fokus nu när man inte ska prestera på elitidrottsnivå längre. Men målet är ju att bli frisk och kry igen.

Därefter kommer Grossmann att anta en ledarroll inom SSK:s junior- och utvecklingssektor.

– Det ska bli häftigt och jag ser fram emot det. Först och främst gäller det att samla på sig erfarenhet, säger Grossmann.

Och erfarenhet från den nu avslutade spelarkarriären finns det förstås tonvis av. Utöver lång och trogen NHL-tjänst blev det även två VM-turneringar.

– Jag känner mig lyckligt lottad. Det är ändå väldigt få förunnat att utöva den idrott man älskar, att kunna leva sin dröm och ha det som sitt jobb under så många år, säger Nicklas när han försöker sätta ord på allt han fått vara med om.

Beslutet är så pass färskt, men ett visst perspektiv börjar han ändå få på allt som hänt och skett genom åren.

– Många spelare som man hade på hockeykort har man ju också fått dela omklädningsrum med. Alltifrån Crosby, Claude Giroux och Steven Stamkos till det gamla gardet med såna som Mike Modano, Jaromir Jagr och Eric Lindros, säger Nicklas Grossmann, sinom tid redo för ett nytt kapitel i sitt hockeyliv.

Fyra NHL-klubbar på meritlistan

Namn: Nicklas Grossmann.

Ålder: 34.

Längd: 193 centimeter.

Vikt: 93 kilo.

Position: Back.

Klubbfattning: Vänster.

Klubbar i karriären: Gnesta IK (moderklubb), Södertälje SK, Iowa Stars (AHL), Dallas Stars (NHL), Philadelphia Flyers (NHL), Arizona Coyotes (NHL), Calgary Flames (NHL), Örebro.

Draftad: Av Dallas Stars i den andra rundan av 2004 års NHL-draft.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!