Lenny efter sköna segern: "en bra julklapp för alla"

Skadeskjutna och nederlagstippade. Då gjorde Nyköpings SK en strålande match och vann i Tyresö.

Lenny Eriksson var minst sagt nöjd med sitt manskap i sista matchen av grundserien.

Lenny Eriksson var minst sagt nöjd med sitt manskap i sista matchen av grundserien.

Foto: Ulrika Gustafzon Cummings

Ishockey2020-12-22 22:15

– När förutsättningarna var som allra grinigast visar vi karaktär, myser NSK-tränaren Lenny Eriksson efter 3–1-segern borta över Hanviken.

Åtta man saknades, fem forwards och tre backar. Och inte vilka spelare som helst: tunga pjäser som Albin Ivarsson Hamberg, John Moberg Forslund och David Ojamäe samt rutinerade backen Robin Axbom var exempelvis av olika anledningar indisponibla. Bara det en snyting i sig.

Men de som kom till spel visste precis vad de skulle göra.

– Vi hade en väldigt tydlig gameplan och alla var med på det, säger Lenny.

Det handlade bland annat om att spela energisnålt.

– Vi skulle välja våra strider.

Även spela ännu rakare och enklare än man vanligtvis gör.

Allt fungerade till punkt och pricka. Inte ens det faktum att hemmalaget kunde gå till första pausvila i ledning fick NSK-laget att tappa riktlinjerna.

Unge Adam Wagner kunde i andra perioden göra sitt första mål.

– En som inte fått spela så mycket tidigare. Han är en som hamnat lite mellan stolarna när inte J20-laget fått spela. Han skulle även fått matchtid där. Nu tycker jag han gör det strålande, säger Lenny som naturligtvis hyllade hela manskapet för insatsen.

Och ni var effektiva i målskyttet, så många chanser fick ni inte?

– Det är kanske så det ska vara, säger Lenny och konstaterar att laget i några tidigare matcher skapat massor men inte fått speciellt bra utdelning.

– Jag tycker grabbarna jobbat på förbannat bra efter förutsättningarna även om vi inte fått speciellt mycket betalt. Det gör mig hoppfull för fortsättingen, sammanfattar han hösten.

Karta: Tyresö ishall
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!