Till en början hade NSK svårt att etablera något längre anfallsspel och det tog ett tag innan det första målet kom.
Men efter 12:51 i första perioden så spräckte Adam Wagner i NSK nollan. Backen såg ut att leta efter någon att passa men valde istället att själv avlossa ett lågt skott, vilket Huddingemålvakten inte var beredd på.
Ut till andra perioden kom ett NSK som var hungriga och påslagna. Efter fyra stycken Huddinge-utvisningar kunde hemmalaget utöka ledningen.
Elias Holmberg dök in från vänsterflanken med fart och fick iväg pucken vid närmsta stolpen. Den studsade bakom målvakten och la sig på linjen där backen lätt kunde peta in den efter ha tagit omvägen bakom kassen och runt.
Huddinge vaknade till liv i tredje och gör 2–1. Efter det målet blir det stressigt hos NSK som drar på sig flera utvisningar. Gästerna kan kvittera i spel sex mot fem med minuten kvar och tar matchen till förlängning. Inget lag avgör där utan det krävdes straffar. Där drog hemmalaget det längsta strået och Elliot Almgren kunde plocka hem bonuspoängen till NSK.
Resultatet gör att NSK med två matcher kvar inte längre har möjligheten att gå till slutspel.
– Jag har nog aldrig varit så besviken över en vinst om man säger så, säger Tobias Snäll, tränare för NSK.
Nyköpingstränaren tycker att laget börjar första ganska dåligt men att de jobbar sig sedan in i matchen.
– I andra är vi totalt överlägsna. I tredje blir vi sedan jätte oödmjuka inför uppgiften. Vi vill inte betala priset. Då får man bita i det sura äpplet.
Hemmalaget kunde inte utnyttja alla de powerplay de fick i andra perioden. När de sedan började dra på sig utvisningar i tredje gick det utför.
– Vi tar korkade utvisningar och jätteskumma beslut både med pucken och utan. Just nu känns det inget bra.
Nästa match är på onsdag hemma mot Tyringe. Sista matchen är sedan på söndag mot bottenlaget IK Pantern.
– Det är en vecka kvar och vi måste ju spela för tredjeplatsen. Det är ju prestige för publiken, fans och alla andra som ställer upp för oss i vårt och torrt. Dem måste vi offra för oss ännu mer. Det finns inget annat än att vinna de två som är kvar och avsluta på ett bra sätt.