Nyköpings mål kom dock med mindre än en minut kvar att spela. Matchen var för länge sedan över för NSK:s del. Hemmalaget dominerade krafrigt från första nedsläpp.
– De gör det bra, konstaterar Jacobs.
Han noterar en detalj som måste bli bättre.
– De tre senaste matcherna har vi startat ganska dåligt. Det är egentligen bara mot Strömsbro vi startade bra. Och den matchen vann vi också.
Dåliga starten straffade sig.
– De får utdelning ganska tidigt.
Hemmalaget som kom till spel med endast en inspelad poäng så här långt, kunde gå till första pausvila med 2–0-ledning. Nyköping hade svårt att få till något vettigt i anfallsväg då och även längre fram.
– Jag tycker ändå att vi får till långa anfall emellanåt, säger Jacobs.
Men så spelciellt många riktigt heta målchanser skapades inte. Det dök upp lite returlägen från en del skott.
– Vi måste komma in på kassen mer, påpekar Jacobs.
Det är just där, framför kassen, han befinner sig när Lucas Byhlin i sista matchminuten lyfter pucken in på mål. Via Jacobs klubba trillar den in.
Det var NSK-anfallarens fjärde mål i seriespelet. Två har kommit på styrningar, en på retur.
– Den fjärde var på ett direktskott på passning i slottet.
Bara för resten av manskapet att ta lärdom.
Trots det haltande spelet och målgörandet känner sig inte Jacobs orolig.
– Vi har en bra grund. Spelet kommer.
Linus Malm utgick på grund av skada.