– Det är en förstaårs senior, men Hampus är ursprungligen från Norrköping och har spelat för Vita Hästen i yngre år, säger NSK:s spelarjägare Magnus Eriksson.
– En ung lovande spelare som kommer att kunna utvecklas här. Han är en duktig skridskoåkare, jobbar hårt och spelar lite fysiskt. Bra potential för att utvecklas här. Han är kanske inte spelaren som är tänkt att tillhöra den bärande skaran, men det ska bli jättespännande att följa honom under hans första seniorsäsong.
För Hampus del fanns det en del hocketyettan-alternativ att välja mellan när han inte tog en plats i Brynäs allsvenska lag. Att det blev Nyköping är kanske inte så konstigt.
– Det är en klubb som verkar satsa och så kan jag bo i Norrköping igen. Jag har tänkt att skaffa ett jobb här nere också.
Vet du något om Nyköping?
– Jag har dålig koll på det laget, men jag har mött dem massa gånger i mina yngre dar. Det är fin omgivning och arenor. Och när man kollat laget så ser det bra ut.
Hampus beskriver sig själv som skridskostark, han gillar att jobba hårt och "älskar pucken".
– Jag kan lämna ifrån mig den när jag måste, säger han med ett skratt.
Vad behövs förbättras?
– Att bli stark på puck, lösa situationer snabbt.
NSK:s lagbygge saknar nu en till två forwards och två backar.
– Bara en back kanske. Vi för en dialog med Alexander Stensson som var här förra säsongen, säger Magnus Eriksson.
NSK för just nu en kampanj på sociala medier som kallas supporterspelaren. Magnus berättar att det är ett projekt som klubbens supporterförening startade för några år sedan. Men att supportrarna ska kunna betala en spelarlön finns inte på kartan.
– Aldrig, det är mer en rolig grej som många föreningar kör. Alla pengar som man får in är viktiga. Det är väldigt kul att många skänker en peng. Det kan inte finansiera ett helt kontrakt över sju månader, men tusenlappar som man kan peta in i ett kontrakt kan göra mycket. Den insamlingen kommer att fortsätta under sommaren och vi får se vad det landar på, säger Magnus Eriksson.