Nya coronareglerna: Korpen kan köra vissa aktiviteter

Matchspel fortsatt på is. Men Korpen i Nyköping kan köra vidare vissa motionsaktiviteter även med de nya coronareglerna – och ett nytt betalsystem ska minska kontakt och coronarisk.

Det finns stora ytor vid Gumshallens parkettgolvsdel, som framför allt används till badminton och pickleball. Men det är bara träning Nyköpngskorpens seriespel är fortsatt lagd på is.

Det finns stora ytor vid Gumshallens parkettgolvsdel, som framför allt används till badminton och pickleball. Men det är bara träning Nyköpngskorpens seriespel är fortsatt lagd på is.

Foto: Tomas Larsson

Motion & hälsa2021-01-15 16:56

Emil Eklund står vid Gumshallens receptionsdisk där en plexiglasskiva skiljer personalen och rätt många racketsportsugna.

– Vi håller också på och tar fram en ny betalningslösning så man inte bara kan boka utan också förskottsbetala på nätet –för att kunna gå direkt in till sin bana och undvika onödig kontakt, förklarar Emil Eklund.

Han vill värna om motionerandet och glädjen, men öka säkerheten – nu har det fungerat bra ändå. 

– För att minska trängsel i allmänna utrymmen så använder vi oss till exempel av separata ingångar vid gruppaktiviteter. Vi rekommenderar våra besökare att byta om och duscha hemma.

Och han är tacksam för det nya sättet att se på handhygien och avstånd.

– Vi är väldigt tacksamma för hur besökare i alla åldrar har hanterat det här; hur de agerar gentemot varandra och inte minst gentemot vår personal.

När det gäller maxantalet har man i Gumshallen en stor säkerhetsmarginal till den rekommenderade gränsen på tio kvadratmeter per person.

– Vi har 1800 kvadratmeter, har satt ett absolut maxtak på 95 personer – men vi är ju aldrig inte i närheten av det i den dagliga verksamheten.

Egentligen innebär de nya reglerna inte någon större skillnad. Vissa aktiviteter, som seniorgympa och seriespel, har varit stängda en längre tid. Matchspel är fortsatt pausat. 

– Det finns lite olika bud från förbundshåll, men i det här läget vill vi givetvis absolut inte chansa – så vi väljer att avvakta.

Karta: Gumshallen
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!