Ville Niemi Laurén fick helt groggy se slutet av matchen halvliggande bredvid Gnestas bänk och någon annan satsning var onödig när Trosa Edanö hade flyt med utvisningsbesluten i sista akten av dramat. Men nollpoängaren gjorde också spelmässigt en heroisk insats – där det var rejält tufft att inte få med sig en enda poäng.
Fredrik Larsson har avgjort derbyn förr och ville flera gånger om få ur sig allt adrenalin till Gnestaklacken.
– Ja, det var så skönt och de är vår sjätte utespelare. Vilket stöd vi kände i dag, säger Fredrik Larsson efter slutsignalen i holmgången som slutade 6–5 till hans IFK Gnesta.
Det var extremt vågat att trots bra tryck plocka målvakten med över tre minuter kvar i sluthetsen. Max Holmberg snärtade en minut senare in 5–5 men Gnesta är ett topplag som brukar kunna krångla sig ur "omöjliga" situationer och plötsligt var spelet i den tama andra perioden där försöken till upphämtning skedde helt utan spelare framför mål borta. Nu var det fullt ös framåt och på kassen.
– Vi tuggar på med vårt tempo oavsett vad som händer på planen och just det där att vi inte gick på mål i andra var vårt ledord inför tredje: var desperata, säger Fredrik Larsson.
Det tillverkades sex mål i den första perioden – och överraskande var det hemmalaget som gjorde fyra av dem. Linus Johansson, Jens Tapper, Ted Nygren och Fredrik Lexell närmare bestämt.
Visst, Gnesta var farligt genom Alexander Ekman, Alex Olausson och matchens gigant brorsan Kim Olausson. Men att det skulle bli någon enkel väg till poäng skvallrade ju varken detta eller den mållösa mellanakten om. Gnesta skapade rätt lite i ett powerplay medan Trosa Edanös jätteförvärv Emil Söderström var ytterst nära att göra 5-2 när han sprang sig fri i slutsekunderna.
– De har verkligen fått in ett bar nyförvärv och Trosa Edanö gör mycket bra – men vi vill ändå mest på slutet. Och vi har ju också fått in ett skapligt nyförvärv, ler Fredrik Larsson.
Rasmus Malmlöf, som har representerat båda derbyklubbarna och senast var i Onyx, hade några egna räder med sin allsvenska intensitet. Men det var Trosa Edanö i förarsätet inför tredje perioden och när just klasscentern Emil Söderström satte 5–2 knappa fem minuter in i tredje när det hade hunnit bli rejält rörigt på planen kändes det inte som att Gnesta skulle kunna ta sig ur greppet.
Linus Eriksson i hemmakassen såg dessutom rejält het ut när han räddade en projektil från Simon Rosander – och allt annat. Klart är att Trosa Edanö kommer att börja plocka poäng inom kort och att IFK Gnesta har en så bred trupp att man tål en och annan skada även om det såg otäckt ut ett par gånger i Hedebyhallen.
► Nedan: Jublet efter 6–5-målet i Hedebyhallen.
[facebook url="https://www.facebook.com/IFKGnestaHerr/videos/257309131645356/" width="auto"]
* * *
FBC Nyköping hakade dryga timmen efter IFK Gnestas seger på i serietoppen. FBC bortaslog – liksom klubbens damlag – Nykvarn sent på lördagskvällen.
Det blev 4–2 till gästerna som gasade i tredje perioden efter det att Andreas Svenssons 0–1-mål hade hållit sig länge.
Målskyttar för FBC i tredje var Peter Wintstigen, Viktor Smith och till sist Rabi Kahlaji efter passning från Wintstigen. Viktig pjäs som Nyköpingslaget fick tillbaka in i spel just innan seriestarten...
...i morgon söndag får vi se om Onyx utvecklingslag eller hårdsatsande Flen hänger på toppduon med serieledaren Gnesta och tvåan FBC.