IFK vill leverera på bortaplan också

Tabelljumbon Norrköping i bortahall kanske bör och ska vara två poäng för IFK Nyköping.

Med lite spelare tillbaka "slipper" Stefan Germerud spela mot Norrköping.

Med lite spelare tillbaka "slipper" Stefan Germerud spela mot Norrköping.

Foto:

Övrigt2017-02-02 06:00

‒Men det är absolut ingen självklar match. De ligger långt ner i serien, men de vann senast (med elva bollar borta mot Katrineholm) och har något på gång, säger IFK-tränaren Stefan Germerud.

För exakt två månader sedan möttes lagen i Nyköping, då blev det en knapp hemmaseger i Rosvalla, 26–25.

‒Ett tyngre lag som gillar att springa. Är vi inte på tå kommer det att få fort. Men klart vi hoppas på två poäng, säger Germerud.

Senast var det klang och jubel med storseger hemma mot Örebro. "Hemma" i den särskilt för IFK:are älskade gamla sporthallen.

‒Vår bästa match för säsongen. Det kändes som om mycket släppte. Med lite perspektiv blir man ännu mer frustrerad över att det varit krampaktigt tidigare, att vi inte fått ut allt i tidigare matcher. Men vi har haft lättare att prestera hemma, med publiken med oss.

Hur ser ni på att lägga fler matcher i sporthallen i framtiden?

‒Det går aldrig att gnälla över att vi har en av Sveriges finaste idrottshallar. Men det är klart, när det är 500 som vill se oss så är det fullsatt i gamla sporthallen och det hörs på ett annat sätt. Det är häftligt med en tajtare stämning och coolt med mer folk än tidigare. Men vi kommer säkert göra fler gästspel där, säger Germerud som även vet att hemmamatchen mot Katrineholm läggs i sporthallen på grund av andra evenemang på Rosvalla.

Men nu väntar först och främst Norrköping, en match som även den blivit flyttad från lördag och Åby till torsdag och Mässhallen på Himmelstalundsområdet.

‒Det blir spännande, och vi har lovat varandra att nu se till att göra en bra prestation även på bortaplan.

Germerud får tillbaka några spelare, som Axel Eriksson och Lucas Carman. Dexter Larsson är fri från avstängning men har i stället blivit sjuk.

‒Men Germerud får vila, säger Germerud själv, som spelar när plats finnes och inte ens kommer vara ombytt nu.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!