Nyköpings BIS mittback Ishmael Koroma ser tillbaka på den första cupmatchen i gruppspelet mot Hammarby med blandade känslor.
‒Från min egen synvinkel tycker jag att vi gav dem alldeles för många målchanser. Särskilt i första halvlek kom de för nära i området närmast vårt eget mål, minns Koroma.
I andra halvlek var det helt klart annorlunda.
‒Vi kom tillbaka bra då. Då hade vi mindre respekt för Hammarby, lyckades kontrollera matchen bättre och tog vara på de chanser vi fick. Vi trodde mer på det i andra halvlek, att vi hade chansen att ändra på matchens utseende, efter den information vi fick av coacherna, säger Koroma.
Hur mycket tror du att er formationsändring från 3-5-2 till 4-4-2 förändrade matchbilden?
‒Inte särskilt mycket. 3-5-2 är ett bra system när du behärskar det väldigt bra. Vi har inte tränat på det så länge, men vi kan bli bättre med det systemet när vi får till det helt rätt. Jag hoppas att vi kör vidare med 3-5-2 även i fortsättningen, men det är upp till coacherna att bestämma.
Totalt sett, hur känner du över att ni började med en förlust?
‒Det är svåra känslor, när du vet att du kan ändra situationer i en match och när du i slutändan ändå förlorar är det verkligen nedslående.
Det lär knappast bli lättare på lördag i nästa cupmatch. För efter elfteplacerade Hammarby i 2016 års allsvenska väntar nu fjolårets tabellåtta Östersunds FK. ÖFK som var en positiv injektion och frisk fläkt i allsvenskan förra året då de överraskade många med sitt sätt att spela.
‒Jag vet att de är ett mycket bra lag, men i övrigt vet jag inte så mycket än, mer än att jag tro att de spelar en annorlunda typ av fotboll jämfört med Hammarby.
Vad tror du om era chanser?
‒Jag tror på oss och att vi kan ta oss an dem på rätt sätt. Vi ser fram emot lördagen för vi vet att vi är ett bra lag och vi kommer göra vad som krävs för att ta tre poäng.