"Man kan inte vinna alltid"

Säsongens sista tävling, en lyckosam säsong för Martin Nathell, blev inte resultatet mycket att prata om. – Vi tog oss i mål i alla fall, sa Ängelholms ess efter Aktersnurren.

Foto: Hallmén Danny

Övrigt2017-09-08 07:00

Förutsättningarna för Martin Nathells K4-insats var kanske inte de bästa med ett sent återbud till kanoten.

– Så två av fyra hade inte paddlat mycket racingkanot i år. Lite otur. Det blev väldigt vingligt, men vi tog oss i mål i alla fall, konstaterade Nathell, som annars tyckte det var bra yttre förutsättningar fram tills regnet på slutet.

– Något år har det blåst så mycket att det blivit riktigt kallt, så det var fint väder nu.

Tillsammans med Andreas Åkesson, Mats Hallmén och Josefin Millenros blev det en jumboplats i fältet, men det var inget som bekymrade en sådan här dag.

– Aktersnurren är ett jättebra koncept för att få ihop svensk kanot som en liten avslutning på säsongen. Mycket glädje blir det, man träffas, har roligt och snackar. Inte så mycket press, utan det får gå som det går. Alla har samma förutsättningar med lottningen, förklarar Nathell.

Säsongen 2017 är ett enda stort leende för den i Nyköping boende skåningen.

– Jag är riktigt nöjd. Ett bra vårläger och försäsong och sedan har det bara rullat på med världscuper. Brons på U23-VM, guld på SM i både 500 och 1 000 för andra året i rad. Det blir många bra minnen.

Förutom resultaten, vad har varit bra?

– Jag har tagit stora kliv framåt. Jag har utvecklats och kunnat fokusera på det jag vill. Med den nya förbundsledningen med "Peken" (Per-Erik Rönnestrand) har det blivit ett annat flyt så man har kunnat slappna av och fokusera på rätt saker, så det har varit jättebra.

Vad hoppas du utveckla till nästa år?

– En stor del handlar om styrkan, att jobba på gymmet och bli större och starkare så jag kan få ut mer av det i kanoten också. Nu när det gick så bra på U23 så blir det troligen en satsning på K1 med, jag körde ju även senior-VM med bra resultat och de ska jag förbättra. Jag ska krympa avstånden till de bästa i världen.

Kvar i Nyköping efter gymnasietiden tycker han att han får bra förutsättningar och hjälp med det som behövs.

För förbundets räkning ska han inom kort inspektera ett träningscenter i Spanien för att se om det har potential att bli något att åka till varje år som förberedelser.

– Sådant är väldigt kul. Sedan vid höstlovet ska jag föreläsa för dem som ska söka till kanotgymnasiet, det är viktigt att dela med sig av det man lärt sig.

Planeringen inför nästa år tycker han ser bra ut och redan om några veckor blir det, efter besöket i Spanien, ett treveckors träningsläger på en ännu hemlig ort för elitkanotisterna.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!