Nu invigs efterlängtad Kulturskola

På lördag blir det stor invigning av Nyköpings kommuns purfärska Kulturskola som står rustad att ge en rejäl kulturell boost till kommunens barn och ungdomar. Stadshustrappan och foajén blir tillfälligt förvandlade till scen.

Foto:

Övrigt2017-09-01 22:00

På onsdagskvällen repades det för fullt i Omegas aula där Kulturskolans elever tillsammans med Idol-stjärnan Renaida gick igenom alla nummer inför den stora invigningen. Kulturskolan- som tidigare hette Musikskolan- rymmer sedan i våras inte mindre än fyra olika inriktningar, bild/hantverk, dans/rörelse, musik/produktion och teater/drama.

Rektor Mattias Dahlström är så glad att han nästan kokar över att det äntligen är dags för invigning. På lördag vid lunch drar festligheterna i gång på Stadshustrappan i Nyköping.

Nyköpingsbördiga artisten Renaida uppträder tillsammans med skolans dans- och musikelever och på plats finns också 170 unga körsångare som är i Nyköping för den stora SJUNGIKÖR-festivalen som pågår i Nyköping från fredag till söndag. Dessutom kommer dansare från Åsa Folkhögskola, där flera lärare rekryterats från till Kulturskolan.

‒Det här har varit en dröm för mig i över 16 år. Det känns fantastiskt att vi nu äntligen förverkligat det hela, säger Mattias Dahlström innan kvällens repetitioner drar igång.

Berätta om lördagens invigning! Vad har du för förhoppningar?

‒Så klart att få så många som möjligt att upptäcka vilket brett utbud vi erbjuder, både centralt i Nyköping och på landsbygden. Det är därför vi valt Stadshuset som plats för vår pampiga invigning, säger han.

Förutom alla uppträdanden som bjuds finns även chans att mingla loss med skolans lärare. Hela 16 personer har nyrekryterats sedan beslutet att dra igång fattades i våras. Flera tjänster är fortfarande vakanta och rektorn beskriver det som en delikat uppgift att tillsätta dem.

‒Vi jobbar för fullt och hoppas vara helt klara inom en snar framtid, Kulturskolan i Nyköping är en attraktiv arbetsplats så jag är inte orolig. Vi har på lördag 35 anställda på plats för att berätta om Kulturskolan och hjälpa till att lotsa rätt bland alla kurser. Dessutom bjuds det på god tårta och massor med kakor, avslöjar rektorn.

Att Renaida kommer till invigningen betyder mycket för Kulturskolan. Efter sitt framträdande skriver den tidigare Idol-deltagaren (som slutade på 6:e plats i finalen) autografer inne i foajén.

‒Vi är stolta över att ha haft henne som elev och följde naturligtvis hennes framfart i Idol förra året. Det är självklart väldigt inspirerande för våra yngre elever att hon kommer tillbaka till oss den här dagen, säger Dahlström.

Invigningen öppnas med hjälp av kommunstyrelsens ordförande Urban Granström (S).

‒Han kommer använda gästabudsnyckeln för att låsa upp dörrarna till kommunens nya kulturskola, säger Mattias Dahlström.

I dagsläget går över 1 000 elever i Kulturskolans frivilliga verksamheter - varje vecka. Dessutom ansvarar lärarna för undervisningen på 22 av kommunens grund- och gymnasieskolor, vilket adderar ytterligare 1 400 aktiva elever.

Vilken inriktning lockar flest elever?

‒Dans är det störst intresse för just nu! Särskilt bland barn och ungdomar i Stigtomta, över hälften av de sökande till danskurserna kommer faktiskt från Stigtomta, säger Mattias Dahlström.

Kulturskolan rivstartar höstens kommande konserter med att redan på lördag delta i Baltic Harmonys stora konsert på Nyköpings Teater( se artikel i torsdagens tidning).

‒Sedan bjuder vi på en stor barnkonsert tillsammans med förskoleklasser i kommunen i Culturum nu på måndag, det kommer bli knökfullt, säger Mattias Dahlström.

Poppis skola

Undervisningen på Kulturskolan är frivillig, vilket innebär att eleverna deltar i ämneskurserna på sin fritid.

Nyköpings Kulturskola erbjuder kulturämnen och undervisning till barn och ungdomar i Nyköping.

Kulturskolan erbjuder ett brett utbud av kurser inom flera kulturämnen. Kurserna hålls i olika lokaler runt om i Nyköping och på landsbygden. Verksamheten vänder sig till barn och unga 0-25 år med intresse för musik, dans, teater, bild och slöjd.

Priserna baseras på ålder och barn 0-8 år betalar 200 kr per termin och barn/ungdomar från 9-25 år betalar 700 kr per termin. Har man många ämnen eller fler barn i familjen som går på kulturskolan och betalar fullpris, får man från och med tredje ämnet 50 % rabatt.

Läs mer om Nyköpings Kulturskola på www.nykoping.se/kulturskolan

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!