Hemmalaget har massor att spela för. Hallstahammar finns nämligen för närvande på negativ kvalplats i division 2-tabellen.
– Deras chans är att vinna de två matcherna som är kvar, säger Peter Melchersson.
Något sådan tabellbekymmer har inte Melchersson och hans IFK. I och med bortasegern mot Ljungsbro i torsdags är laget klart för kvalspel mot division 1. Ett kvar som spelas i två steg (se faktaruta).
Några spelare kommer dock inte att vilas.
– Men vi kommer att köra med det manskap vi kört med hela tiden, säger Melchersson.
Han konstaterar att det är mycket bättre för lagets självförtroende att gå in i kvalet med fyra raka segrar i ryggen. Det kommer det att bli om laget slår Hallstahammar och sedan Miffe i serieepilogen hemma på fredag.
– Men det kan ju bli så att vi låter de som suttit mer på bänken få mer speltid i sista matchen, säger Melchersson och fortsätter.
– Det är en svår match i Hallstahammar. De har en trång hall, eller den känns i alla fall trång. Men det är ingen nackdel för oss. Vi har spelat där tidigare.
IFK slog Hallstahammar lätt på Rosvalla när lagen möttes tidigt på säsongen.
– Jag tror vi vann med nio–tio bollar.
Någon scouting att kvalmotståndare har han inte börjat med. IFK kan också fortfarande bli både tvåa eller trea i serien.
– Men jag tror inte det är så stor skillnad (på motståndet), säger Melchersson.
[fakta nr="1"]