Team Skoglund vill ha match i Nyköping

Läget med nästa match för Erik Skoglund är fortfarande ovisst men en sak är säker: helst vill Team Skoglund ha den hemma i Nyköping.

Erik Skoglund såg ut att få perfekta tre månader nmellan matchen mot Callum Smith till nästa, men får nu minst vänta till slutet av januari för att boxas igen.

Erik Skoglund såg ut att få perfekta tre månader nmellan matchen mot Callum Smith till nästa, men får nu minst vänta till slutet av januari för att boxas igen.

Foto:

Övrigt2017-11-30 18:41

– Det var länge sedan sist så Erik känner att det är dags för en match i Nyköping – men det är mycket att väga in och vi har fått besked om att Matchroom gärna ser ett nytt datum i januari/februari för mötet med Rocky Fielding, rapporterar tränaren Johan Skoglund.

I och med att man måste ha två månaders framförhållning för proffsmatcher på svensk mark bör en eventuell Nyköpingsgala med Skoglund i huvudrollen vara klar i god tid innan jul.

Det är fortfarande aktuellt att gå för en Europatitelmatch.

– Och där finns ju möjligheten att försöka få den antingen i lätt tungvikt eller supermellanvikt.

I Muhammad Ali Trophy har matchen mellan George Groves och Chris Eubank Jr blivit överraskande het och sålt ut stora Manchester arena på sju minuter. Det är inte otänkbart att Skoglunds nästa match går 17 februari.

– Vi har inte fått några mera besked om reservplatserna i semifinalerna mer än att det lutar åt att de kommer att ha en reserv för varje boxare och reserverna ska upp på undercardmatcher på samma gala

Klart är att Team Skoglund inte gärna ser ett nytt år med bara en enda match:

– En så oerhört vältränad boxare i Eriks ålder klarar tre matcher på den här nivån.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!