På grund av pandemin delade förbundet inte ut alla priser. Men Olsson fick Reimerspokalen, utmärkelsen till den kvinnliga seglare, senior som junior, som gjort den bästa kappseglingsprestationen för året.
Juryns motivering: Årets pristagare har, i över ett decennium, tillhört världseliten i den klass som många anser vara den tuffaste av alla internationella klasser. På VM i Melbourne i februari var hon som vanligt med och slogs i toppen. Hon slutade på en sjätte plats vilket är det främsta svenska VM-resultatet för året.
Josefin har två OS bakom sig i laser radial och är inkvalad till OS i Tokyo som man hoppas kunna genomföra nästa sommar. Hon tävlar sedan många år tillbaka för KSSS i Stockholm.