När Griparna fortfarande laddade inför grundseriens sista match borta mot Smålänningarna publicerade redan klara vinnarna, Valsarna från Hagfors, sitt val av semifinalmotstånd. Det blev Griparna. Alternativet hade varit Team Rapid från Eskilstuna.
– Ska vi gå hela vägen måste vi slå alla lag, konstaterar Mats Boström krasst.
Att Värmlandsklubben kunde göra sitt val redan innan serien var färdigkörd berodde på att Griparnas avslutande match inte skulle ändra något avgörande i tabellen.
– Lite paff blev jag att de valde oss. Visst de åkte bra i Nyköping. Men hemma ska vi vinna med några poäng och normalt åker vi bra däruppe hos dem. Vi fick bara stryk med fyra och då var det bara tre förare som levererande, säger Boström.
Han trodde inte att Valsarna skulle välja hans lag. Hade han själv fått välja först och fritt hade han valt Indianerna av de fyra lagen.
– Team Rapid ville jag absolut inte ha.
Griparna börjar semifinalmötet hemma kommande onsdag 1 september, returen borta en vecka senare.
– Jag hade helst börjat borta. Men visst får man stryk med mycket på bortaplan i första kommer det ju ingen publik till returen så det är lite lurigt.
Egentligen är han inte missnöjd med utfallet.
– Jag tycker vi har jättestora chanser att vinna.
Men han konstaterar att det kommer att bli små marginaler som avgör, sådana detaljer och händelser måste man få med sig. Griparna vann sitt hemmamöte med två poäng, Valsarna sitt med fyra.