Tidigare Gripfavorit sänkte laget

Seriefinalen mot Västervik var rolig för Griparna i sju heat. Sedan körde ett betydligt mer jämnare bortalag obönhörligt ifrån hemmalaget. En gammal Gripförare och publikfavorit hade stor del i gästernas seger.

Speedway2016-07-21 22:41

Långt ner på Västerviksföraren Freddie Erikssons dräkt på ryggen står det Kreuger.

Lägg till hans förnamn och ni får en av filmvärldens stora skräckfigurer.

Och när den förre Gripföraren efter sex års uppehåll var tillbaka på allsvensk nivå så blev han något av en skräckmotståndare för Nyköpingslaget.

– Västervik tar 17 poäng på reserven. Vi tar fem, där avgörs matchen, konstaterar Griparnas lagledare Anders Fröjd.

Och just på reservplats fanns Freddie i sin comeback.

– Jag tog poäng i alla heat i alla fall, konstaterar Stockholmaren anspråkslöst.

Det blev totalt 10 pinnar på sex körda heat. Västerviksledarna bytte nämligen raskt in Freddie två gånger när de såg vad fort han körde. Det med gott resultat.

– Jag tror jag gjorde tre omkörningar, ler Freddie.

Under sin tid i Griparna (senast var 2010) blev han väldigt populär för sin fajterinställning på banan. Den visade han också upp nu.

– Det var kul. Jag fick en bra start med seger i första heatet.

Då körde han om Griparnas Alex Edberg på insidan i utgången av målkurvan. Just där skulle sedan Västervik komma att göra flera omkörningar i matchen.

Jag har för mig att du hade det lite som specialitet att köra om just där under din tid i Griparna. Stämmer inte det?

– Ja, jo..., säger Freddie men värjer sig mest.

Det var kanske du som sedan tipsade lagkamraterna om möjligheterna just där?

Freddie svarar inte men leendet från honom säger det mesta.

Anders Fröjd var väldigt medveten om omkörningsfilen i målkurvan som Västervikarna hittade.

– Våra förare blev lite osäkra när vi gick banan innan. Normalt sett är det här en inställning A-bana. Men nu började vi fundera på B, säger han.

Men när sedan de inledande heaten gick så bra skippade man B-planen. Efter sju körda heat ledde hemmalaget med 23–19. Men sedan var det roliga slut.

– Heat nio, tio och elva är inte bra. Det kändes som om vi fick 3–3 i elfte heatet bara för att vi inte skulle kunna toppa, säger Fröjd.

I 13:e kunde han i alla fall göra det. Magnus "Zorro" Zetterström och Krzysztof Jablonski tog starten och hade precis det som behövdes för att hänga kvar i matchen. Då kom Västerviks Peter Ljung med en makalös uppvisning där han passerade både Gripförarna på samma långsida.

Efter det var hemmalaget ett slaget lag.

– Men vi lär springa på dem i finalen igen som det känns nu, säger Fröjd.

Han verkade inte alls förvånad över Freddies framfart.

– Han är ju bra.

Om det bli mer framträdanden av Freddie återstår att se.

– Jag har bara en cykel och en motor så vi får se.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!