För första gången testade Enstabergaklubben även ett trekilomtersalopp. Och av deltagandet att döma passade det unga som tycker att Tunrundans knattelopp är för kort men fem kilometer i mastigaste laget än så länge.
Premiärvinnare av det nya loppet blev Elias Öberg, OK Hällen. Hans tid i mål var 14,44 minuter.
I damklassen gick Hällens Johanna Engström en tuff match mot kanotlandslagets Rebecka Georgsdotter, Nyköpings kanotklubb.
– I två kilometer var hon med sedan märkte jag att hon tappade lite, säger Johanna.
I mål skiljde det dock bara fem sekunder till Johannas fördel.
Hur många Tunrundor hon gjort har Hällenlöparen ingen aning om.
Hur många har du vunnit?
– Ingen aning. Fem kanske.
Sonen Vidar Engström, tio år, sprang i herrjuniorklassen. Johanna väntade in honom vi upploppet för mobilfoto och hejarop.
– Jag tror han hade 21 minuter någonting i mål. Han är nära nu, säger Johanna när hon jämförde med sin egen tid.
– Det kan gå sade han innan, skrattar hon.
Mamma Johanna hade nu 37 sekunder till godo på sonen. Frågan är om hon kan hålla honom efter sig nästa år.
– Det är bäst att jag går bort till honom.
I herrklassen blev det exakt samma löpare i mål på de två första platserna som i fjol. Etta Peter Öberg, Hällen, tvåa Vilgot Österlund, Nyköpings Vattenskidklubb.
– Jag har inte sprungit så många lopp på hårt underlag i år eftersom jag haft lite skadebekymmer, säger Peter.