Svenska mästerskap har Nyköpings MS bra koll på, men ett nordiskt mästerskap är det största de fått chansen att arrangera.
– Vi kommer att samarbeta med andra klubbar. Det kommer att vara ett EM i Göteborg i augusti så alla föreningar går samman nu och jagar folk från norr till söder, säger Hans Dahlberg.
Det är främst så kallade faktafunktionärer som är svårt att få tag i. Domare som står och dömer i de olika sektionerna.
– De måste vara insatta i sporten och ha dömt tidigare. Corona har tyvärr glesat ut leden. De som dömde innan är ju tre-fyra år äldre nu eller så har de hittat nya intressen. Det har blivit en rejäl urglesning i sporten. Vi var ingen stor sport innan så det gäller att kämpa på nu.
Det kommer att krävas runt 60–70 personer för att få tävlingen att gå runt, varav 15 är faktafunktionärer.
Man skulle ju kunna tänka sig att sporten kan få ett uppsving i Nyköping nu med tanke på att ni kommer att arrangera NM?
– Det är vår förhoppning. Vi kommer att marknadsföra sporten i klubben och ha lite prova-på-dagar. Det finns en knattecykel att låna och en liten/stor-cykel som de mellan 8–95 kan köra. Problemet med trial är att man inte bara kan locka ungdomar till sporten utan det måste finnas en intresserad förälder. Det är inte som i fotboll när man kan lämna av barnet vid planen och åka därifrån, säger Hans Dahlberg
Banan däremot håller bra standard.
– Vi har kört SM-tävlingar tidigare så vi ligger på den nivån och lite i överkant. Sedan beror det lite på vädret. Regnar det så blir det jättesvårt, är det torrt så blir det lättare.
Tävlingarna avgörs den 23– 24 september. Det individuella mästerskapet körs under lördagen och lagtävlingen är dagen efter.
– I Norge förra året var det runt 90 startande. Jag skulle kunna tänka mig att det dyker upp mellan 60–100 förare. Alla kör inte mästerskapet utan det finns lägre klasser också. Sverige har tre-fyra lag. Och så kommer det förare från Finland och Norge och kanske någon från Danmark. Sedan vet jag inte hur många som varit med från Estland, Lettland och Litauen tidigare. De är i varje fall inbjudna också.
Kommer någon från NMS starta?
– Nej, jag tror att alla får arbeta, ha ha... Nej jag vet faktiskt inte. Jag tror att några kommer att köra, men jag vet inte om de kommer att köra i NM eller lag.
I NMS finns det just nu fem-sex aktiva trialåkare.