HÄll ögonen pÄ det som rÀknas i regionkrisen

Det Àr bra att vÄra folkvalda fryser sina arvoden i regionen, men det löser ingen kris.

Mer av vÄrden ska finnas pÄ fÀrre platser. Folk fÄr Äka lÀngre för att fÄ den. Men en enögd centralisering ger inte det bÀsta möjliga vÄrdutbudet för morgondagen.

Mer av vÄrden ska finnas pÄ fÀrre platser. Folk fÄr Äka lÀngre för att fÄ den. Men en enögd centralisering ger inte det bÀsta möjliga vÄrdutbudet för morgondagen.

Foto: Jens Alvin

Ledare2023-10-26 05:00
Detta Àr en ledare. SN:s ledarsida delar Centerpartiets vÀrderingar.

Det Ă€r hĂ„rda tider inom den skattefinansierade vĂ„rden. Region Sörmland har levt över sina tillgĂ„ngar under lĂ€ngre tid. Att regionens politiker fryser sina arvoden Ă€r frĂ€mst en symbolisk handling, om Ă€n vĂ€ldebatterad pĂ„ veckans regionfullmĂ€ktige i Nyköping. 

Det svĂ„ra lĂ€get beror inte pĂ„ vĂ„ra folkvaldas arvoden. Men det bör sĂ€gas att VĂ„rd för pengarnas högst frivilliga Ă„terbetalning av en miljon kronor till regionkassan Ă€r i linje med vad partiet faktiskt har som idĂ© – och i tio Ă„rs tid har försökt leva upp till. 

VfP liksom Centerpartiet har ingĂ„tt i det föregĂ„ende styret och Ă€r med i det nuvarande. Det kommer med ett sĂ€rskilt ansvar sett till det uppkomna lĂ€get. Och Socialdemokraterna har vĂ€l, om Ă€n mer motvilligt, accepterat att mer borde ha gjorts för ekonomin under 2022 nĂ€r partiet styrde ihop med C och Vfp. 

Det Ă€r mĂ„nga kockar i regionens soppa – och man fĂ„r nu laga mun efter matsĂ€ck.

De Ă„tgĂ€rder som presenterades i form av regionledningens budgetförslag tidigare i veckan Ă€r en början. Planen Ă€r ett kraftigt underskott för 2024 – nĂ€stan 900 miljoner - och det lĂ€r följas av Ă„tstramningarnas 2025. HĂ€nvisningen till kommunallagens ”synnerliga skĂ€l” för att gĂ„ med stor förlust nĂ€sta Ă„r Ă€r vansklig och brĂ€cklig, men det gĂ„r kanske att komma undan med.  

NĂ„got som direkt kommer att mĂ€rkas Ă€r avgiftshöjningarna. Höjda avgifter i vĂ„rden gör skillnad, det ger mĂ„nga bĂ€ckar smĂ„. Ju mer som kommer in vid den faktiska anvĂ€ndningen av vĂ„rden, desto mindre behöver tas i form av fĂ€rre anstĂ€llda. Precis som med skattehöjningar slĂ„r avgiftshöjningar hĂ„rdast mot de sörmlĂ€nningar som har de smalaste marginalerna, men dĂ„ bara nĂ€r man behöver vĂ„rd. Högkostnadsskyddet – en beloppsgrĂ€ns som ocksĂ„ höjs – begrĂ€nsar den belastningen för den enskilda. MĂ„nga gĂ„nger Ă€r det Ă€ldre sörmlĂ€nningar med ett ofta Ă„terkommande vĂ„rdbehov. 

Regionstyrelsens ordförande Christoffer Öqvist (M) talar om att det nu vĂ€ntar ”fĂ€rre utbudspunkter”. Mer av vĂ„rden ska alltsĂ„ finnas pĂ„ fĂ€rre platser. Folk fĂ„r Ă„ka lĂ€ngre för att fĂ„ vissa former av vĂ„rd. Men en enögd centralisering ger inte det bĂ€sta möjliga vĂ„rdutbudet för morgondagen. Det Ă€r minst lika pĂ„kallat att samtidigt driva pĂ„ för mer av rörlig och uppsökande vĂ„rd. Detta Ă€r patientnĂ€ra och det kan spara nĂ„gra besök pĂ„ akuten sĂ„vĂ€l som avlasta vardagsköer till vĂ„rdcentralen.

Region Sörmland Ă€r en gigantisk organisation. För den personal som möter patienter, kunder och studenter kan avstĂ„ndet till beslutsfattare och central ledning kĂ€nnas som mycket stort. I hĂ„rda tider Ă€r det dĂ„ sĂ€rskilt viktigt att toppen pĂ„ verksamhetspyramiden visar att det inte Ă€r ett elfenbenstorn. Ledningen har att ta till sig fackens konstruktiva inspel och uppmuntra personalförslag pĂ„ en mer effektiv verksamhet, i stort och smĂ„tt. 

För den hÀr krishanteringen Àr bara i början av vad som behöver göras.