Planen var att ett nytt vattenverk skulle vara i drift till år 2026, men så blir inte fallet. Nu har kommunen skjutit fram datumet ett år, vilket också innebär att det kommer dröja ytterligare ett år innan några nya byggen kan påbörjas. Det eftersom att Länsstyrelsen kräver att vattentillgången ska säkras först.
– Tidsplanen som vi jobbar utefter idag är 2027, berättar den nytillträdde VA-chefen i Gnesta kommun, Niklas Spets som förklarar att det hela är ett program med flera delprojekt i olika faser, som nu har dragit ut på tiden.
Detta är något som bland annat kommer att försena planerna på att bygga upp till 200 bostäder i centrala delarna av staden, samt den nya stadsdelen Vackerby med 600 bostäder. Totalt handlar det om cirka 950 planerade bostäder som nu skjuts än mer på framtiden.
Niklas Spets konstaterar att VA-problemen är något kommunen har i allra största fokus för att kunna lösa.
– Det är verkligen högst på agendan, säger han och berättar att det sker ständig rapportering till varje möte i kommunstyrelsen.
Enligt Niklas Spets så följer kommunen upp det pågående arbetet med att lösa vattenproblemen genom en tät dialog med länsstyrelserna. Det enligt honom för att få en förutsägbar process när ansökan skickats in.
Men än är det mycket jobb kvar, konstaterar Niklas Spets.
– Att få till en ny vattentäkt och vattenverk är bara halva jobbet, sen är det massvis med ledningsarbeten, förklarar Spets och påpekar att det är ett arbete som kommer att pågå parallellt.