Han tvingas sälja restaurangen – efter ett år

Nyköpings enda restaurang som serverar östafrikansk mat slog upp sina dörrar i maj förra året – nu ska den säljas: "Jättesorgligt", säger ägaren.

Dennis Kilama Odur öppnade Be my guest i maj förra året. "Det känns verkligen jättesorgligt" säger han om att nu behöva sälja restaurangen.

Dennis Kilama Odur öppnade Be my guest i maj förra året. "Det känns verkligen jättesorgligt" säger han om att nu behöva sälja restaurangen.

Foto: Roger Sundberg

Nyköping2023-04-27 16:11

– Restaurangen är min bebis, så det är klart att det känns jättejobbigt. Vi har lagt jättemycket energi och tid på den, säger Dennis Kilama Odur, en av restaurangen Be my guests grundare.

Den östafrikanska restaurangen i Nyköping ligger nu ute till försäljning – mindre än ett år efter att den öppnade.

– Vi köpte lokalen för två år sedan och spenderade första året med att renovera den. Sedan öppnade vi i början av maj förra året, säger han.

Anledningen till försäljningen ska vara familjeskäl och det ska inte röra sig om att det inte gått bra för restaurangen.

– Hade det inte varit för den familjesituationen som vi har skulle vi aldrig sälja restaurangen. Definitivt inte. Det här är som sagt mitt lilla hjärta, säger han.

undefined
Dennis Kilama Odur hoppas att någon ska vilja driva vidare restaurangen i samma anda.

Restaurangen har enligt Dennis Kilama Odur fått väldigt bra mottagande av Nyköping under det gångna året. Han hoppas att de ska kunna hitta en ny ägare som vill driva vidare restaurangen i samma anda.

– Det skulle vara mitt högsta önskemål, verkligen en dröm. Det är många som precis har hittat till den här typen av kök och det finns inget liknande här i Nyköping, säger han.

Det finns inget datum för hur länge till restaurangen kommer hålla öppet utan i nuläget väntar de på att hitta rätt köpare och tar det som det kommer.

– Vi har öppet som vanligt, och det bästa som kan hända är att någon vill driva det som redan finns vidare, säger Dennis Kilama Odur och förklarar att de gärna lär upp de nya ägarna för att behålla restaurangens själ.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!