– För oss är det viktigt att de som är intresserade av att bo hos oss känner att de finns med i kön. Det kan ha försvunnit i samband med att vi gick över till HomeQ, säger Sten Nordlander som är styrelseordförande för Kustbostäder.
I många år har det kommunala bostadsbolaget Kustbostäder i Oxelösund haft sin egen bostadskö. I vintras genomfördes dock beslutet att överge den egna kön och övergå till HomeQ som beskriver sig själva som Sveriges största marknadsplats för förstahandslägenheter. Men beslutet att lägga ned den egna kön har stött på kritik. Bland annat publicerades nyligen en insändare i SN där skribenten framhöll att han hade vare sig dator eller datorvana nog för att kunna registrera ett konto där.
– Den här personen är inte ensam. Det är fler som har hört av sig och då är det viktigt att vi är lyhörda och anpassar oss, säger Sten Nordlander.
De som stått och samlat dagar i Kustbostäders kö hade under en övergångstid möjlighet att registrera sig på HomeQ för att behålla sina ködagar. Men de som inte gjort det riskerar att förlora sina ködagar, i många fall flera års kötid. Men nu finns en ljusning för dem.
Något styrelsebeslut finns inte än, men Sten Nordlander vill att den gamla bostadskön återuppstår i någon form.
– Vi jobbar med frågan, men hur slutresultatet blir vet jag inte än. Tanken är dock att man ska kunna stå i kö hos oss och ha kvar de köpoäng man samlat, det är min målsättning. Sedan hur det ska gå till att hitta de här ködagarna i vårt system vet jag inte än, säger han.