Över 900 evakueringsplatser i östra Sörmland

Kommunerna i östra Sörmland har de senaste veckorna letat med ljus och lykta efter evakueringsboenden åt ukrainska flyktingar. Samtidigt har de första flyktingarna nu blivit tilldelade till Sörmland.

Torgskolan är fortfarande aktuell, men nu hänvisar Oxelösunds social- och omsorgschef Katarina Haddon till sekretess när det gäller övriga evakueringsboenden i kommunen.

Torgskolan är fortfarande aktuell, men nu hänvisar Oxelösunds social- och omsorgschef Katarina Haddon till sekretess när det gäller övriga evakueringsboenden i kommunen.

Foto: Peter Alexis

Östra Sörmland2022-03-25 18:34

De första ukrainska flyktingarna som ska bo på evakueringsboenden har nu tilldelats Sörmland.

– Jag har nu under fredagen fått veta att Eskilstuna ska ta emot 104 personer, säger länsstyrelsens integrationssamordnare Alina Treijner.

Alla sörmländska kommuner har tagit fram evakueringsboenden och antalet sängplatser i Nyköping och Oxelösund är nu betydligt högre än vid den förra inrapporteringen. I Oxelösund räknar man nu med att kunna ta emot 145 flyktingar på kort varsel.

– Alla de här sovplatserna står mer eller mindre redo nu, säger Oxelösunds kommuns socialchef Katarina Haddon.

Kommunen har tidigare sagt att de kan ha 40 evakueringsplatser i skolsalar i den nedlagda Torgsskolan.

– Nu har vi även breddat det här och pratat med andra aktörer. Vi har dock inte frågat privatpersoner, fortsätter Haddon.

undefined
Flyktingar från Ukraina anlände med Polenfärjan till terminalen i Nynäshamn tidigare i mars.

Hon vill dock inte säga var de andra evakueringsboendena kommer att vara någonstans.

– Vi har fått information om att det är sekretess på det nu, säger hon.

Nyköpings kommun har nu rapporterat in 598 evakueringsplatser. Tidigare har man här aviserat om 50 platser på Nyköpings arenor. Lägenheter på äldreboendet Myntan är dock inte aktuellt längre. Trots det har antalet platser i Nyköping utökats markant.

Gnesta kommun hade under fredagen rapporterat in totalt 103 platser och Trosa 92 platser. Totalt i Sörmland har kommunerna nu skrapat ihop 3 042 platser plus 27 barnsängar.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!